blog

Kto je interierový dizajnér a čo je náplňou jeho práce?

         Povolanie interiérový dizajnér, interiérová dizajnérka patrí medzi relatívne mladé odvetvia, aj keď interiérovým dizajnom sa zaoberali ľudia už v antickom grécku. Má interdisciplinárny charakter, vyžaduje kreativitu a znalosti nielen v oblasti estetiky, štýlov a princípov zariaďovania, ale aj v oblasti technických riešení a modelovacích programov. Preto si myslím, že vzdelávanie, spolupráca a konzultácie s odborníkmi a dodávateľmi sú pre interiérového dizajnéra nielen výhodou ale aj nevyhnutnosťou.

          Interiérový dizajnér je osoba, ktorá zbiera a analyzuje informácie o nehnuteľnosti a o prostredí, do ktorého je nehnuteľnosť posadená a následne ich zapracováva do svojho návrhu. Hlavným zdrojom informácií je klient a jeho požiadavky a predstavy o budúcom interiéri. Môže disponovať aj pôdorysom k nehnuteľnosti. Pri priestorovom plánovaní berie interiérový dizajnér do úvahy aj typ nehnuteľnosti, prípadne obdobie z ktorého pochádza. Ak sa jedná o rekonštrukciu uváži, ktoré konštrukčné prvky je vhodné zachovať a ktoré možno odstrániť. V prípade potreby statik vypracovaje statický posudok. Ak sa jedná o historické priestory/ budovy, postupuje sa špecificky – vlastník je povinný podať žiadosť na príslušný pamiatkový úrad. A nakoniec interiérový dizajnér analyzuje miesto, kde je nehnuteľnosť postavená – typ zástavby i kultúrny kontext. Vypracuje DISPOZIČNÉHÝ NÁVRH a následne 3D MODEL interiéru.

          Interiérový dizajnér je tiež umelcom a znalcom dizajnových a dekoračných štýlov. Kombinuje farby a materiály podľa svojho vkusu, najnovších trendov a požiadaviek klienta.  Pre kombinovanie farieb využíva farebné schémy a pravidlá kombinovania farieb, čím tvorí a formuje psychológiu interiéru. Nemenej dôležitá je aj znalosť materiálov a ich estetických a fyzikálnych vlastností, na základe čoho ich vie vhodne navrhnúť do interiéru. Materiály vyberá tak, aby plnili svoju funkciu čo najefektívnejšie. Vytvára MOODBOARDY (koncepty), SAMPLE BOARDY (vzorkovníky) a z 3D modelov tvorí VIZUALIZÁCIE. Na vizulizácii ( je to realistický obrázok vytvorený z 3D modelu ) už klient vidí, ako spolu jednotlivé farby a materiály ladia a vie posúdiť, či sa mu návrh páči.

          Interiérový dizajnér je ďalej znalcom noriem, ktorý pretavuje svoje znalosti do návrhu bezpečného a pohodlného interiéru. V prvom rade sa jedná samozrejme o stavebný zákon 50/1976 Zb, kde sa napríklad uvádzajú prípady kedy je potrebné žiadať o stavebné povolenie a kedy stačí iba stavebné ohlásenie, alebo sa v ňom popisuje proces a podmienky pre kolaudáciu stavby. Ďalej sa jedná o znalosť noriem, ako napríklad STN 73 4301 Bytové budovy, či STN 01 3110 Technické výkresy a iné. Interiérový dizajnér vypracováva aj PROJEKTOVÚ DOKUMENTÁCIU k interiérovému návrhu, ktorá je v súlade s horeuvedenými normami. Jedná sa napríklad o realizačné výkresy búraných a navrhovaných konštrukcií, výkresy osvetlenia,  výkresy nábytkových prvkov atď.

          Interiérový dizajnér ako AUTORSKÝ DOZOR  môže vykonávať kontrolu dodržiavania projektovej dokumentácie a dohliadať na realizáciu stavby. Kontroluje kvalitu, dodržanie navrhnutých rozmerov, je oprávnený voliť materiálové vzorky či farevné úpravy, schvaľuje zmeny a úpravy. Poskytuje stanoviská a vysvetlenia počas kolaudačnej fázy. 

           Interiérový dizajnér je nakoniec aj projekový manažér, ktorý riadi REALIZÁCIU PROJEKTU. Priebežne dolaďuje detaily návrhu a rieši problémy, ktoré sa pri realizácii môžu vyskytnúť a dohliada na harmonogram prác a dodržiavanie rozpočtu. Je vhodné uprednostňovať miestnych dodávateľov ako z ekologického tak aj ekonomického hľadiska, ak je to možné. Podľa môjho názoru zárukou úspešného zrealizovania projektu je mať tím šikovných ľudí, v ktorom funguje dobrá komunikácia, ochota hľadať najvhodnejšie riešenia a schopnosť doťahovať veci do konca. 

         Najdôležitejšiou úlohou interiérového dizajnéra je však kontinuálne vzdelávanie sa, či sledovanie trendov a noviniek v oblasti bývania, ako napríklad biofílny dizajn, či inteligentná domácnosť a ďalšie. Dôraz sa kladie hlavne na udržateľnosť a efektívnosť. V súčasnosti je mnoho príležitostí na získanie nových poznatkov a inšpirácií, či  rozširovanie obzorov v oblasti interiérového dizajnu. Kurzy interiérového dizajnu, výstavy nábytku, festivali dizajnu,  či rôzne druhy spolupráce ako doma, tak aj v zahraničí môžu výrazne zvýšiť odbornosť interiérového dizajnéra a tým zvýšiť mieru spokojnosti jeho klientov.

Zdieľaj článok

*vyplnením formuláru súhlasím so spracovaním osobných údajov

Napíšte mi!

Prostredníctvom kontaktného formulára máte možnosť zaslať otázky alebo podnety, vyžiadať si cenovú ponuku na návrh interiéru, alebo sa informovať o priebehu spolupráce.